Wniosek rodziców o objęcie dziecka/ucznia nauką języka mniejszości narodowej...
Wniosek rodziców o objęcie dziecka/ucznia nauką języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub nauką własnej historii i kultury
- Właściwe zaznaczyć.
2) Zaznaczyć preferowaną formę.
3) Nie dotyczy przedszkola i oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
Informacje dla rodziców w sprawie zasad organizowania zajęć z języka mniejszości narodowej oraz własnej historii i kultury
zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r.
w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U. poz. 1627)
- Głównymi celami nauczania języka łemkowskiego, jako języka mniejszości etnicznej jest wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka, podtrzymanie i rozwój jego tożsamości narodowej poprzez naukę języka, kultury, elementów historii i tradycji kraju ojczystego. Na zajęciach języka mniejszości kształtuje się i wprowadza elementy z życia codziennego, które są wyznacznikami podtrzymującymi i kształtującymi tożsamość etniczną.
- Zajęcia odbywają się w grupach na poziomie danej klasy lub w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej liczącej od 3 do 16 uczniów w ramach danego etapu edukacyjnego.
- Wymiar godzin nauki języka mniejszości oraz nauki własnej historii i kultury określa załącznik nr 3 do wymienionego wyżej rozporządzenia.
- Język mniejszości etnicznej jest przedmiotem obowiązkowym dla ucznia, którego rodzice złożyli wniosek z pełnymi konsekwencjami zasad oceniania, klasyfikowania i promowania (uzyskana ocena jest odnotowywana w dzienniku zajęć, arkuszu ocen i świadectwie szkolnym, wlicza się do średniej ocen, ocena końcoworoczna ma wpływ na promocję do następnej klasy).
- Na egzaminie ósmoklasisty uczeń może wybrać wyłącznie język obcy, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć z języka obcego nowożytnego (nie języka mniejszości etnicznej).
Pozostałe informacje ogóle:
- Wprowadzenie nauczania odbywa się na podstawie pisemnego wniosku rodziców (który stanowi załącznik nr 1 do ww. rozporządzenia), który można pobrać w sekretariacie szkoły. Wniosek składa się dyrektorowi szkoły przy zgłoszeniu ucznia do szkoły albo w toku nauki w szkole w terminie do dnia 20 września.
Nie wymaga się od rodziców deklaracji o przynależności do mniejszości etnicznej. - Raz złożony wniosek jest ważny na cały okres nauki dziecka w danej szkole.
- Oświadczenia o rezygnacji z nauki języka mniejszości narodowej (które stanowi załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia) składa się dyrektorowi nie później niż do dnia 29 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja. Można je pobrać w sekretariacie szkoły. Złożenie oświadczenia jest równoznaczne z zaprzestaniem udziału ucznia w nauce języka mniejszości narodowej.
- Brak oświadczenia o rezygnacji z nauki języka mniejszości narodowej jest równoznaczne z kontynuowaniem przez ucznia nauki tego języka.
Zapoznałem/-am się z powyższymi informacjami
data Podpisy rodziców/opiekunów prawnych