- ZARZĄDZENIE NR 17/2021
- ZARZĄDZENIE NR 18/2021
- ZARZĄDZENIE NR 19/2021
- ZARZĄDZENIE NR 20/2021
- ZARZĄDZENIE NR 21/2021
- ZARZĄDZENIE NR 22/2021
- ZARZĄDZENIE NR 23/2021
- ZARZĄDZENIE NR 24/2021
- ZARZĄDZENIE NR 25/2021
- ZARZĄDZENIE NR 26/2021
- ZARZĄDZENIE NR 27/2021
- ZARZĄDZENIE NR 28/2021
- ZARZĄDZENIE NR 29/2021
- ZARZĄDZENIE NR 30/2021
- Zarządzenie Nr 1/2022
- Zarządzenie Nr 2/2022
- Aneks do Zarządzenia Nr 2/2022
- Zarządzenie Nr 3/2022
- Zarządzenie Nr 4/2022
- Zarządzenie Nr 5/2022
- Zarządzenie Nr 6/2022
- Zarządzenie Nr 7/2022
- Zarządzenie nr 8/2022
- Zarządzenie nr 9/2022
- Zarządzenie nr 10/2022
- Zarządzenie nr 11/2022
- Zarządzenie nr 12/2022
- ZARZĄDZENIE NR 1/2023
- ZARZĄDZENIE NR 2/2023
- ZARZĄDZENIE NR 3/2023
- ZARZĄDZENIE NR 4/2023
- ZARZĄDZENIE NR 5/2023
- ZARZĄDZENIE NR 6/2023
ZARZĄDZENIE NR 6/2022
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu
z dnia 06. 04.2022 r.w sprawie wprowadzenia procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania
i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkołyNa podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 679) oraz wytycznych MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z dnia 2.08.2021 r. zarządza się, co następuje:
§ 1.
Wprowadza się procedury bezpieczeństwa w celu zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu
§ 2.
Traci moc Zarządzenie nr 17/2021 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu z dnia 01.09.2021 r.
§ 3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Dyrektor szkoły
(-) Mirella Kalwa
Załącznikdo zarządzenia nr 6/2022
Dyrektora Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu
z dnia 06.04 2022 r.Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracownikówSzkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu
§ 1
Ogólne zasady organizacji pracy
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.
Rekomenduje się, aby uczniowie w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły myli ręce wodą z mydłem.
Przy wejściach do budynków szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk (wraz z instrukcją użycia), z którego zobowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.Opiekunowie powinni przestrzegać zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym jako elementu obowiązującego ich regulaminu szkoły.
Zaleca się, aby opiekunowie odprowadzający dzieci wchodzili do budynku szkoły lub na teren szkoły, zachowując zasadę 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.
Rekomenduje się ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu szkoły, w szczególności zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.
Szkoła posiada termometr bezdotykowy.
Obowiązują ogólne zasady higieny:
częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),
ochrona podczas kichania i kaszlu,
unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
niedzielenie się zaczętym jedzeniem.
Zaleca się regularne czyszczenie, z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących, infrastruktury szkoły, sprzętu, przyborów sportowych i materiałów wykorzystywanych podczas zajęć.
Zaleca się wietrzenie sal, części wspólnych (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
Jeżeli z pomieszczeń szkoły będzie korzystał podmiot zewnętrzny, zostanie on zobowiązany do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.
Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
Zaleca się, aby uczniowie nie zabierali ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
Rekomenduje się ograniczenie kontaktów personelu kuchennego i pracowników administracji oraz obsługi sprzątającej z uczniami oraz nauczycielami.
§ 2
Organizacja i funkcjonowanie klas szkolnych
Uczniowie przebywają, w miarę możliwości, w stałych salach, zgodnie z załącznikiem
nr 1 do niniejszego zarządzenia.Każdy uczeń ma stałe miejsce pracy w Sali.
Uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze; uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
§ 3
Nauczyciele
Nauczyciel pracuje wg ustalonego przez dyrektora harmonogramu realizując zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkole.
Realizacja podstawy programowej odbywa się w formie stacjonarnej.
Podstawowa forma pracy z uczniami w budynku szkoły to zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze i wychowawcze.
Nauczyciel dokumentuje prowadzone zajęcia w dzienniku elektronicznym w sposób ustalony przez dyrektora szkoły.
Wychowawca zobowiązany jest do wyjaśnienia uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole.
Sala, w której odbywają się zajęcia, powinna być wietrzona, co najmniej raz na godzinę; podczas sprzyjających warunków zewnętrznych wskazane jest prowadzenie zajęć przy otwartych oknach.
Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
W razie wystąpienia niepokojących objawów u dziecka nauczyciel może zmierzyć temperaturę w trakcie zajęć.
§ 4
Rodzice
Do szkoły może przyjść tylko uczeń zdrowy - bez jakichkolwiek objawów chorobowych.
Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej 2 możliwości kontaktu
(numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.Rodzice zobowiązani są do przekazania dyrektorowi istotnych informacji na temat stanu zdrowia swojego dziecka i do niezwłocznego informowania o każdej ważnej zmianie.
Należy regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem, nie podawać ręki na powitanie. Powinno się zwrócić uwagę na sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
§ 5
Pracownicy szkoły
Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną
i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, uczniów i innych pracowników przed zarażeniem.Zużyty jednorazowy sprzęt ochrony osobistej (m.in. maseczki, rękawiczki), zdejmowany
z zachowaniem ostrożności, należy wyrzucić do pojemnika-kosza wyposażonego w worek.Jeśli ww. odpady pochodzą od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, należy je spakować do specjalnego worka foliowego i przekazać do utylizacji.
Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku, jak: fartuchy wodoodporne, inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.
Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły
o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID-19.Codziennie, a w razie potrzeby częściej, zobowiązuje się pracowników obsługi do:
utrzymywania ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg, korytarzy),
dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki,
dezynfekcji sprzętu i powierzchni płaskich- w tym blatów, poręczy krzeseł,
dezynfekcji toalet,
dezynfekcji przyrządów znajdujących się w salach lekcyjnych i użytkowanych pomieszczeniach.
Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
Do obowiązków personelu obsługi należy także:
sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściach do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,
napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,
wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie
i dezynfekcja.
Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl
§ 6
Przyprowadzanie i odbieranie ucznia ze szkoły
Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych.
W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia ucznia możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (w celu dokonania pomiaru temperatury ciała ucznia należy uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów, jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody szkoła zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia ucznia na zajęcia).
W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że uczeń nie jest zdrowy, nauczyciel informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie przyjęcia ucznia na zajęcia w danym dniu.
W budynku A zostaje wyznaczona przestrzeń wspólna- przedsionek wejścia głównego, do której mają prawo wejść rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów klas pierwszych do/ze szkoły.
Opiekunowie odprowadzający i przyprowadzający uczniów mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasadę- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
Dziecko do szkoły mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe.
Wejście do budynku A szkoły odbywa się tylko głównymi drzwiami. Wejście do budynku G odbywa się głównymi oraz bocznymi drzwiami-obok sali G2.
Rodziców zobowiązuje się o przekazanie powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.
§ 7
Zasady organizacji przerw oraz dyżurów nauczycieli na przerwach
Nauczyciel w klasach I–III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min
W klasach IV-VIII przerwy są organizowane zgodnie z planem zajęć.
Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne zaleca się pobyt uczniów w czasie przerw na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
Uczniowie spędzają przerwy pod opieką nauczycieli dyżurujących. W pilnowaniu porządku i przemieszczaniu się po korytarzu w czasie przerwy pomagają pracownicy obsługi.
W razie konieczności przejścia przez strefę przeznaczoną dla innego oddziału lub korzystania z przestrzeni wspólnej uczniowie są obowiązani do założenia maseczki i zachowania dystansu społecznego.
§ 8
Zasady korzystania z sali gimnastycznej, placu zabaw i boiska Orlik
Po powrocie ze świeżego powietrza dzieci muszą dokładnie umyć ręce.
Podczas zajęć wychowania fizycznego w sali gimnastycznej lub auli może przebywać jedna grupa, a na boisku Orlik mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
Podczas zajęć można korzystać tylko z takich pomocy, sprzętów, które można dezynfekować, umyć.
Wykorzystywane do zajęć i zabaw przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinny być systematycznie dezynfekowane lub myte.
Należy ograniczać aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
Zabrania się korzystania z boiska jeśli przebywają na nim osoby trzecie.
§ 9
Zasady korzystania z biblioteki szkolnej
Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony w dzienniku elektronicznym oraz na stronie internetowej szkoły.
Uczniowie uczestniczący w zajęciach na terenie szkoły mogą korzystać z biblioteki wg zasad określonych przez bibliotekarza.
Należy wyznaczyć strefy dostępne dla pracownika biblioteki wraz z wytyczoną bezpieczną odległością – zapewniającą zachowanie odpowiednich odległości między pracownikiem a użytkownikami.
W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba wypożyczająca lub oddająca książki.
Zaleca się, jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce
i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres 2 dni do skrzyni, pudła, torby lub na wydzielone półki, oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy.
§10
Zasady bezpieczeństwa pracy stołówki i wydawania posiłków
Personel kuchenny i pracownicy obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
środki ochrony osobistej, w postaci masek, przyłbic, rękawic ochronnych, fartuchów.
Szczególną uwagę zwraca się na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Osoba odpowiedzialna za podawanie uczniom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia.
Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.
Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
§11
Zasady korzystania z szatni szkolnej w budynku G
Uczniowie mogą korzystać z szatni szkolnej wyznaczonej dla danej klasy:
Szatnia nr I – klasa VII B, VII C, VIII A, VIII B, VIII C
Szatnia nr II – klasa V B, VI A, VI B, VII A
Szatnia nr III- klasa IV A, IV B, V A
Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie korzystają z szatni w wyznaczonych godzinach:
- uczniowie dojeżdżający- 7.00-7.10
- uczniowie mieszkający w Torzymiu z klas VI A, IV A, VIII A, VI B, VII A- 7.30-7.35
- uczniowie mieszkający w Torzymiu z klas VIII C, V B, VII B, VIII B, IV A,
V A, VII C-7.35-7.45Uczniowie wchodzą do szkoły wejściem wyznaczonym dla klasy, udają się do szatni schodami z holu na parterze.
Po odebraniu kurtki z szatni (po zajęciach) wychodzą drzwiami z piwnicy bezpośrednio na plac przed szkołą.
Opiekę nad uczniami korzystającymi z szatni sprawuje pracownik szkoły.
W czasie zajęć szatnie są zamknięte.
Po zakończeniu zajęć przez klasę szatnie otwiera pracownik szkoły. Uczniowie opuszczają szkołę drzwiami znajdującymi się między szatniami.
§ 12
Zasady bezpieczeństwa w czasie dowozu uczniów szkolnym autobusem
Uczniowie i wychowankowie wsiadają i wysiadają z autobusu tylko w ustalonym przez organizatora, czyli Gminę Torzym miejscu.
Uczniowie zajmują w autobusie miejsca wyznaczone przez opiekuna autobusu.
§ 13
Kontakt z osobami trzecimi
Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
Przebywanie osób spoza szkoły w budynku może mieć miejsce wyłącznie w wyznaczonym do tego obszarze w budynku G (wejście główne -przedsionek-sekretariat szkoły)
Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce, zwłaszcza, jeżeli osoba taka wykazywała objawy chorobowe. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
Dyrektor szkoły ustala z podmiotem zewnętrznym zasady korzystania z udostępnianej infrastruktury szkoły.
§14
Postanowienia końcowe
Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
Traci moc procedura wprowadzona w dniu 01.09.2021 r. zarządzeniem dyrektora szkoły nr 17/2021.
Sposób prezentacji procedury następuje poprzez:
- zapoznanie rodziców/opiekunów z obowiązującymi w szkole procedurami przez udostępnienie dokumentu na stronie internetowej,
- zapoznanie wszystkich nauczycieli, uczniów, pracowników szkoły z treścią procedury.
Procedura może być modyfikowana. O wszelkich zmianach w procedurze będą niezwłocznie powiadamiane osoby zainteresowane.
Załącznik nr 1
PRZYDZIAŁ SAL
ROK SZKOLNY 2021/2022Uczniowie w obu budynkach korzystają z toalet na piętrze, na którym mają wydzieloną salę.
Załącznik nr 2
Wydzielenie ciągów komunikacyjnych między budynkami A i G oraz w budynkach szkoły*
Wejście do budynku A dla uczniów klas I-III, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów korzystających z opieki świetlicowej przed i po lekcjach – główne drzwi.
Wejście od strony boiska w czasie zajęć -do ruchu wewnętrznego nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów korzystających ze stołówki szkolnej.
Wejście od strony parkingu-dla nauczyciela logopedy i uczniów korzystających z zajęć logopedycznych.
Szatnia przy głównym wejściu w budynku A- dla uczniów klas I oraz korzystających ze świetlicy szkolnej przed i po lekcjach.
Szatnie przy wejściu od strony boiska w budynku A- dla uczniów klas II.
Szatnia dla uczniów klas III w budynku A-wyłączona, uczniowie korzystają
z indywidualnych szafek.Wejście obok stołówki- tylko dla uczniów korzystających z obiadów.
Na zajęcia wychowania fizycznego uczniowie czekają przed wyznaczoną dla swojej klasy salą. Stosują się do wskazówek nauczyciela wychowania fizycznego.
Na zajęcia w pracowniach komputerowych uczniowie czekają przed wyznaczoną dla swojej klasy salą. Stosują się do wskazówek nauczyciela informatyki.
Uczniowie klas IV-VIII dojeżdżający do szkoły z przystanku do budynku G przechodzą schodami obok budynku B. W czasie przyjazdu i odjazdu autobusów dyżur na przystanku pełni pracownik obsługi.
Uczniowie korzystający z opieki świetlicowej po zajęciach lekcyjnych, przemieszczają się po budynkach szkoły i miedzy budynkami, zależnie od wyznaczonej sali świetlicowej, zgodnie ze wskazówkami nauczyciela świetlicy.
*w razie alarmu ppoż. należy korzystać z wyznaczonych dróg ewakuacyjnych, zgodnie ze szkolną instrukcją bezpieczeństwa ppoż.