Wiosna na dobre zadomowiła się w Torzymiu. Jest wszechobecna, czuć ją także na cmentarzach. Chodzimy na nie głównie z powodu naszych bliskich zmarłych. A przyznać należy , że nekropolie w Polsce odznaczają się wyjątkowym klimatem i historią.
W miesiącach wiosennych idea pamięci o bohaterach sprzed lat jest szczególnie żywa. Liczne rocznice minionych wydarzeń przywołują wspomnienia. Chcąc uczcić ofiarę i poświęcenie Polaków postanowiłyśmy przybliżyć historię narodową i regionalną młodzieży, aby krzewić idee patriotyczne i budzić szacunek do przodków.
Od wielu lat uczniowie szkoły podstawowej w Torzymiu odwiedzają Cmentarz Komunalny w Torzymiu, na którym spoczywają: były więzień obozu Auschwitz-Birkenau - Pan Walenty Szymaniak oraz Pani Władysława Karbownik, miejscowa poetka i osoba represjonowana w czasie II wojny światowej.
Każdego roku w okresie jesienno-wiosennym wybieramy się również na zniszczony kirkut żydowski, aby posprzątać, odgarnąć zeschłe liście, pomodlić się za dusze zmarłych, ale także zapalić znicze i położyć kamień na macewach, jako znak naszej pamięci.
23 maja bieżącego roku udaliśmy się na w/w. cmentarze, aby uporządkować miejsca spoczynku zmarłych, zmówić modlitwę, zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach Tych, co odeszli. Powspominać. Nasza pamięć o zmarłych towarzyszy wszystkim i jest żywa. Tego nas uczy religia, kultura i tradycja.
Naszą pracę na cmentarzach utrwaliliśmy na zdjęciach.
Danuta Czapnik, Joanna Pawlak – Kopeć
nauczycielki historii
w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Torzymiu