W dniach od 12 do17 lipca 2010 r. uczniowie Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu wraz z uczniami z zaprzyjaźnionej gminy Kolkwitz mieli przyjemność wziąć udział w wymianie polsko-niemieckiej. W projekcie wzięło udział pięciu uczniów z Niemiec oraz osiem uczennic z Polski. Opiekunami ze strony niemieckiej byli pani Marlis Hammann i pan Alex Giller, natomiast ze strony polskiej pani Urszula Niekrasz i pani Weronika Zygmańska.
Uczestnicy wymiany spędzili pierwsze trzy dni w Polsce, a trzy kolejne w Niemczech.
W poniedziałek powitaliśmy grupę niemiecką w Gubinku. Stamtąd udaliśmy się do hotelu „Magnat” w Garbiczu, gdzie zakwaterowani byli nasi goście. W ciągu trzech dni spędzonych w Polsce wspólnie uczestniczyliśmy w wielu ciekawych zajęciach sportowych, plastycznych i językowych. We wtorek wybraliśmy się również na długi spacer, w czasie którego mogliśmy zaprezentować naszym kolegom Niemiec walory turystyczne Torzymia i okolic. Kolejną atrakcją był wyjazd do Łagowa na przejażdżkę rowerami wodnymi. Korzystając z pięknej pogody wykąpaliśmy się także w jeziorze. Spacer po mieście i podziwianie panoramy Łagowa z wieży łagowskiego zamku dostarczył nam również wielu niezapomnianych wrażeń. Trzydniowy pobyt w Polsce zakończył się uroczystym spotkaniem podsumowującym w Garbiczu. Zaprezentowaliśmy krótki program., podczas którego odczytywaliśmy zdania w języku polskim i niemieckim, opisujące mile spędzony czas. Zaśpiewaliśmy również piosenkę pt: ,,Tyle słońca w całym mieście", przy czym refren w obu wersjach językowych. Nie obyło się również bez drobnych upominków. Po zakończeniu wykonaliśmy dwa pamiątkowe plakaty, które będą nam przypominały wspólnie spędzone chwile. Po kolacji rozegraliśmy partnerski turniej siatkówki.
Następnego dnia rano wyjechaliśmy do Niemiec. Po zakwaterowaniu w Cottbus udaliśmy się do Starej Leśniczówki w Kolkwitz na obiad. Po obiedzie wędrowaliśmy szlakiem mrówek w pobliskim lesie oraz przyglądaliśmy się mrówkom w formikarium, w siedzibie stowarzyszenia. W ciągu tych trzech wspaniałych dni spędzonych w Niemczech zwiedziliśmy także fabrykę ogórków konserwowych, pływaliśmy łodziami po kanałach Szprewy, piekliśmy wspólnie pizzę, a nawet, pomimo bardzo napiętego programu, zdążyliśmy zwiedzić miasto Cottbus i wybrać się na małe zakupy. W przeddzień wyjazdu spotkaliśmy się z przedstawicielami władz gminy i stowarzyszenia Naturschutzverein na uroczystej kolacji, podczas której uczestniczki wymiany z Polski zaprezentowały wspaniałe stroje ludowe ze Szprewaldu. Kulminacyjnym punktem wymiany było posadzenie trzech dębów. Może kiedyś po latach będziemy mogli sprawdzić, czy urosły.
Nadszedł czas powrotu. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Polski. Dzięki wymianie mogliśmy zrealizować bogato zaplanowany program. Projekt umożliwił nam nawiązanie nowych kontaktów i przyjaźni, a przede wszystkim pozwolił nam sprawdzić w praktyce nasze umiejętności językowe. Przyczynił się także do przełamania barier i to nie tylko językowych, bo przecież, chociaż nie ma już granic, istnieją one gdzieś w nas. Takie spotkania pomagają nam je likwidować i potwierdzają, że warto uczyć się języków obcych.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe z Jednostki Centralnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Euroregion Sprewa-Nysa-Bóbr). Dziękujemy także Urzędowi Miejskiemu w Torzymiu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy się spotykać już od jedenastu lat.
W imieniu uczestników
Marzena Kuczyńska