Zwyczaje, tradycje naszych przodków zawsze wzbudzały powszechne zainteresowanie. Rozbudzona ciekawość jest większa wówczas, gdy istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu widza z aktorem, który wciela się w rolę mieszkańca naszego kraju sprzed wielu wieków i przybliża jego obyczajowość, status społeczny. Działalnością opisaną wyżej trudni się grupa rycerska „KERIN”. Została ona zaproszona 20 marca bieżącego roku do Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu, aby zaprezentować pokaz poświęcony husarii i szlachcie.
Głównym celem lekcji było przybliżenie uczniom dziejów Rzeczypospolitej za czasów panowania królów elekcyjnych z okresu XVII w. Występ przeplatany były pokazami strojów ludności zamieszkującej Rzeczpospolitą Obojga Narodów. I tak uczniowie zobaczyli, że chłopi ubierali się w długie, lniane suknie, na głowy zakładali czapki chroniące od słońca. Szlachta bogata nosiła pięknie zdobiony kontusz oraz żupan, wspaniały pas, szerokie spodnie, a na głowy zakładano kołpak. Uczniowie dowiedzieli się również kilku ciekawostek dotyczących husarii i ich stroju. Jeden z uczniów miał możliwość przymierzenia prawdziwej zbroi husarskiej, a pozostali widzowie wysłuchali z uwagą nazw poszczególnych jej elementów (np. karwasz, napierśnik, naplecznik, naramiennik). Aktorzy z Subkowy często odwoływali się do wiedzy historycznej młodych odbiorców, którym jej odtwarzanie nie zawsze przychodziło z łatwością.
Żywa lekcja historii to ciekawa propozycja z zakresu edukacji historycznej. Zajęcia te służyły poszerzeniu wiedzy o naszej przeszłości, propagowały tradycje narodowe, chroniąc je przed zapomnieniem. Obejrzenie spektaklu dało dzieciom i młodzieży możliwość bliższego zetknięcia się z historią, znaną dotychczas tylko z podręczników. Występ Braci Rycerskiej „KERIN” był widowiskowy i pouczający, bardzo się wszystkim podobał, zwłaszcza, że całość była prowadzona w humorystyczny sposób.
Joanna Pawlak-Kopeć