19 kwietnia klasy czwarte wzięły udział w wycieczce szkolnej do Łodzi. Miasto położone w samym sercu Polski słynie z wielu zabytków, ale tym razem skupiono się na trzech ważnych miejscach.
O godzinie 9 grupy obejrzały prezentację pt. KOSMICZNE ŚMIECI w Planetarium EC1. Dzięki temu pokazowi zobrazowany został problem pozostawiania na orbicie okołoziemskiej zużytych już satelitów, części rakiet i sond kosmicznych. Człowiek zaznacza swoją obecność już nie tylko na naszej planecie, a skutkiem tego jest stale rosnąca ilość kosmicznych śmieci. W prezentacji przedstawiono również sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Drugim etapem podróży był zrewitalizowany i rozbudowany kompleks dawnej elektrociepłowni, który stał się siedzibą instytucji kultury i nauki – EC1 Łódź. Poprzez warsztaty mierzenia odległości w kosmosie, a także interaktywne wykorzystanie dostępnych dla młodzieży sprzętów, uczestnicy wycieczki zdobywali wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i wizualnych sztuk narracyjnych: filmów, komiksów, gier wideo.
Po zjedzeniu obiadu i zakupie pamiątek przyszedł czas na Orientarium – najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Największą furorę wśród uczniów zrobił podwodny tunel, w którym mogli zatrzymać się na dłużej i obserwować rekiny, płaszczki oraz setki gatunków ryb charakterystycznych dla środowiska oceanicznego. To także możliwość przyjrzenia się rafom koralowym oraz niezwykłym okazom gąbek, ukwiałów i skorupiaków.
Kończąc wizytę w Orientarium uczestnicy wycieczki wzięli udział (jako widzowie) w kąpieli słonia Aleksandra. Wszyscy w ciszy podziwiali, jak majestatyczne zwierzę celebruje tak codzienną czynność i cieszy się z każdego wyrzuconego trąbą wodnego prysznica. Ktoś szepnął, że to takie niesprawiedliwe, że ludzie zabijali słonie dla pozyskania ich ciosów. Dobrze, że młodzież jest empatyczna i dostrzega krzywdę naszych najmniejszych braci. Oby jak najwięcej takich refleksji.
Paulina Warwas
Beata Czuczwara