- STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ W TORZYMIU
- PLAN PRACY SZKOŁY
- PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
- WEWNĄTRZSZKOLNE OCENIANIE
- REGULAMIN PORZĄDKOWY SZKOŁY
- PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
- STANDARDY OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM
- PROCEDURA UDZIELANIA NAGANY DYREKTORA SZKOŁY
- PROCEDURY UZYSKANIA KARTY ROWEROWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W TORZYMIU
- WEWNĘTRZNE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA MAJĄCE NA CELU ZAPOBIEGANIE I PRZECIWDZIAŁANIE COVID-19 WŚRÓD UCZNIÓW, RODZICÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ
- REGULAMIN PRZYZNAWANIA ZŁOTYCH I SREBRNYCH ODZNAK
- SZKOLNY PROGRAM WSPIERANIA ZDOLNOŚCI I TALENTÓW
- REGULAMIN WYCIECZEK SZKOLNYCH
- REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
- REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
- REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
- REGULAMIN KORZYSTANIA Z DARMOWYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
WEWNĄTRZSZKOLNE OCENIANIE
załącznik
do Statutu Szkoły Podstawowej
im. Bohaterów Westerplatte
w TorzymiuWEWNĄTRZSZKOLNE OCENIANIE
SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE
W TORZYMIU
Zatwierdzone uchwałą Rady Pedagogicznej nr 2 z dnia 29 sierpnia 2024 r.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
- Ocenianiu podlegają:
- osiągnięcia edukacyjne ucznia,
- zachowanie ucznia.
- Ocenianie w Szkole Podstawowej w Torzymiu ma na celu:
- informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
- udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
- udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
- motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
- dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
- umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno- wychowawczej.
- Wewnątrzszkolne Ocenianie reguluje:
- formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych;
- ustalanie rocznych (śródrocznych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej zachowania;
- bieżące ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia, które polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej oraz realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę;
- tryb i warunki postępowania w przypadku uzyskania przez ucznia oceny niedostatecznej;
- ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o osiągnięciach, postępach i trudnościach ucznia w nauce;
- ocenianie zachowania ucznia, które polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę oddziału, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych;
- tryb i warunki postępowania w przypadku przystąpienia przez ucznia do egzaminu klasyfikacyjnego;
- ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów ze specyficznymi potrzebami psychofizycznymi i edukacyjnymi;
- warunki zwolnienia ucznia z niektórych zajęć edukacyjnych.
- Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego zapoznają uczniów oraz ich rodziców z zasadami Przedmiotowego Oceniania.
- Roczne (śródroczne) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych od klasy IV szkoły podstawowej ustala się w stopniach według następującej skali:
- ocena celująca - 6;
- ocena bardzo dobra - 5;
- ocena dobra - 4;
- ocena dostateczna - 3;
- ocena dopuszczająca - 2;
- ocena niedostateczna - 1.
- Za ocenianie sumujące rozumie się ocenę poziomu wiedzy i umiejętności ucznia po zakończeniu grupy jednostek tematycznych określonej programem nauczania.
- W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych (oprócz religii) są ocenami opisowymi.
Rozdział II
Ocenianie bieżące w kl. I-III
- Bieżące informacje o postępach ucznia w edukacji oraz jego zachowaniu są gromadzone przez nauczyciela w dzienniku lekcyjnym zgodnie z przyjętymi kryteriami.
- Dziennik lekcyjny zawiera szczegółowe kryteria w zakresie umiejętności: czytania, mówienia i słuchania, pisania, liczenia, umiejętności społeczno-przyrodniczych, artystyczno– technicznych, fizyczno – ruchowych, emocjonalno – społecznych.
- Do notowania osiągnięć szkolnych ucznia stosuje się 6-stopniową skalę ocen :
- celujący - wyrażony cyfrą 6 – Znakomicie ! Brawo! Osiągasz doskonałe wyniki . Wykazujesz własną inicjatywę. Posiadasz uzdolnienia i rozwijasz je. Należą ci się gratulacje.
- bardzo dobry – wyrażony cyfrą 5 – Bardzo dobrze pracujesz. Jesteś aktywny, pracowity i systematyczny. Robisz w szybkim tempie duże postępy. Tak trzymaj!
- dobry – wyrażony cyfrą 4 – Dobrze pracujesz jednak stać cię, by było lepiej. Włóż więcej wysiłku w podejmowane prace, co umożliwi ci osiągać lepsze wyniki w nauce.
- dostateczny – wyrażony cyfrą 3 – Pracujesz, ale osiągasz słabe wyniki. Aby to zmienić na lepsze konieczna jest systematyczna praca, wymagająca dużo wysiłku z twojej strony.
- dopuszczający – wyrażony cyfrą 2 – Zbyt mało pracujesz i osiągasz bardzo słabe wyniki. Włóż dużo wysiłku, bądź aktywniejszy, skorzystaj z pomocy nauczyciela i rodziców.
- niedostateczny – wyrażony cyfrą 1 – Osiągasz niezadawalające rezultaty. Spotkało cię niepowodzenie. Pokonasz to, ale czeka cię bardzo dużo systematycznej pracy wspólnie z nauczycielem i rodzicami.
- Dopuszcza się stosowanie plusów i minusów przy ocenach.
- Oceny odnotowane w dzienniku lekcyjnym służą nauczycielowi do analizowania postępów dziecka i do konstruowania oceny opisowej śródrocznej oraz rocznej.
- Roczna ocena opisowa ukazuje w formie zadań efekty pracy dziecka w ciągu całego roku i umieszczana jest w arkuszu ocen oraz na świadectwie ucznia.
- Ocenę z religii wyraża się wg następującej skali: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.
- Ocenę z języka obcego wyraża się wg następującej skali: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.
- Ustala się następującą zasadę przy wystawianiu oceny:
0%-30% 1
31%-40% 2
41%-50% 2+
51%-57% 3-
58%-64% 3
65%-70% 3+
71%-75% 4-
76%-80% 4
81%-85% 4+
86%-89% 5-
90%-93% 5
94%- 97% 5+
98%-100% 6
Rozdział III
Ocenianie i wymagania edukacyjne od klasy IV
- Wymagania programowe z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych nauczyciele formułują na podstawie wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej oraz realizowanych programów nauczania.
- Ocenianie powinno być rytmiczne i zaplanowane w czasie. Z przedmiotu realizowanego w wymiarze 1 godziny tygodniowo uczeń powinien otrzymać co najmniej trzy oceny, w tym jedną sumującą i dwie oceny innej kategorii.
- Ustala się następującą zasadę przy wystawianiu oceny pisemnych prac bieżących:
celujący- 96%-100% punktów
bardzo dobry-95%-86% punktów
dobry-85%- 70% punktów
dostateczny-69%-50% punktów
dopuszczający-49%-30% punktów
niedostateczny- 29%-0% punktów
- Uczeń może poprawić każdą ocenę niedostateczną.
- Tryb poprawy niedostatecznych ocen sumujących:
- ocenę należy poprawić w terminie do dwóch tygodni od jej uzyskania;
- poprawa odbywa się w terminie uzgodnionym z nauczycielem;
- poprawiona ocena jest decydującą w klasyfikacji.
- Uczeń, który był nieobecny w szkole podczas określonej sumującej formy oceniania, musi ją zaliczyć w ciągu dwóch tygodni od dnia powrotu do szkoły. Uczeń, który w terminie dwóch tygodni nie uzgodni z nauczycielem formy i terminu zaliczenia, może być poddany sprawdzeniu wiedzy w dowolnym terminie na lekcji bez uprzedzenia. W indywidualnych, uzasadnionych przypadkach, nauczyciel może przedłużyć termin poprawy.
- Jeżeli uczeń opuścił bez usprawiedliwienia zajęcia, na których przeprowadzona była sumująca forma sprawdzania wiedzy i umiejętności, może być poddany sprawdzaniu wiedzy na pierwszych zajęciach , na których jest obecny.
- W przypadku braku oceny z powodu nienapisania pracy nie można wystawić oceny niedostatecznej (nauczyciel odnotowuje w dzienniku lekcyjnym nz -nie zaliczone), ale brak oceny spowodowany brakiem pracy domowej lub lekcyjnej może skutkować oceną niedostateczną.
- Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.
- W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy podczas form sprawdzających uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną, bez możliwości poprawy.
- Sprawdzone i ocenione prace sumujące są omawiane z uczniami na lekcji.
- Na wniosek ucznia lub jego rodziców nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.
- Przekazując uczniom oceny, należy omówić osiągnięte przez nich wyniki. Należy także zwrócić uwagę na zakres opanowanych i nieopanowanych wiadomości i umiejętności oraz wskazać sposób osiągnięcia umiejętności nieopanowanych.
- Sprawdzone i ocenione prace w formie pisemnej oraz inna dokumentacja dotycząca oceniania ucznia są udostępniane do wglądu uczniowi lub jego rodzicom.
- W ocenianiu bieżącym nauczyciele mogą stosować „+” i „-” za wyjątkiem oceny niedostatecznej i celującej.
- Formy sprawdzenia wiadomości i umiejętności, odpowiednie dla struktury danego przedmiotu oraz liczbę tych form określa nauczyciel w Przedmiotowym Ocenianiu.
- W ciągu tygodnia mogą być przeprowadzone są co najwyżej trzy sumujące formy sprawdzania wiedzy i umiejętności- prace klasowe, w jednym dniu najwyżej jedna taka forma (limit nie obejmuje kartkówek, czyli prac dotyczących 1-3 ostatnich tematów oraz sprawdzianów z języków obcych).
- O planowanym terminie pracy klasowej nauczyciel informuje uczniów co najmniej tydzień wcześniej, podaje wymagania i wpisuje termin do dziennika lekcyjnego.
- Jeżeli ocenianie sumujące nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od nauczyciela, termin pracy klasowej przesuwa się automatycznie na następną lekcję, bez względu na limit prac klasowych w danym tygodniu.
- Nie ocenia się uczniów pierwszego dnia po dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności w szkole.
- Dla umożliwienia bieżącego informowania uczniów i ich rodziców o ocenach osiągnięć ucznia, gromadzone są informacje dotyczące osiągnięć uczniów w zakresie wymagań programowych w postaci zapisów w dzienniku lekcyjnym i elektronicznym wg legendy oznaczeń.
- Prowadzona dokumentacja przechowywana jest w szkole w postaci:
- dziennika elektronicznego;
- form oceniania sumującego;
- usprawiedliwień nieobecności.
24. Nauczyciel po sprawdzeniu pisemnej pracy kontrolnej:
1) udostępnia ją uczniowi na zajęciach edukacyjnych, omawiając wyniki i przypominając zastosowane kryteria oceniania, a następnie przekazuje je przez ucznia jego rodzicom, którzy własnym podpisem potwierdzają fakt zapoznania się z oceną;
2) podpisaną przez rodziców pracę kontrolną uczeń oddaje nauczycielowi na najbliższej lekcji,
3) do 31 sierpnia danego roku szkolnego zwrócone przez uczniów prace nauczyciel przechowuje, po tym terminie prace kontrolne powinny zostać oddane uczniom lub zniszczone.
25. Pisemną pracę kontrolną nauczyciel ma obowiązek sprawdzić w ciągu dwóch tygodni. W tym czasie nie powinien przeprowadzać na tych samych zajęciach edukacyjnych w danej klasie kolejnej pracy pisemnej kontrolnej.26. Jeśli uczeń dwukrotnie nie odda nauczycielowi podpisanej przez rodzica pracy kontrolnej, o której mowa w ust. 2, nauczyciel informuje o tym fakcie rodziców i podejmuje decyzję o udostępnianiu pracy uczniowi w czasie zajęć, a rodzicom na miejscu w szkole.
27. Prace klasowe chronione prawami autorskimi wydawców nauczyciele udostępniają rodzi com na terenie szkoły. Rodzice na zebraniu rodziców wyrażają zgodę na udostępnianie tych prac jedynie na terenie szkoły, podpisując oświadczenie przygotowane przez wydawnictwo bądź nauczyciela,.
28. Sprawdziany sumujące są przechowywane przez nauczycieli do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia danego roku kalendarzowego, a następnie podlegają zniszczeniu.
29.Na dwa tygodnie przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej uczniom muszą być podane wyniki wszystkich form sumujących.
30.Nauczyciele zobowiązani są na bieżąco dokonywać wpisów ocen do dziennika lekcyjnego, dziennika elektronicznego oraz dokonać zapisu w arkuszach ocen z klasyfikacji rocznej do końca roku szkolnego.
Rozdział IV
Klasyfikowanie śródroczne i roczne
- Rok szkolny podzielony jest na dwa semestry.
- Klasyfikację śródroczną przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego. Polega ona na okresowym podsumowaniu osiągnięć ucznia z zajęć edukacyjnych określonych i ocenie zachowania ucznia. Dokładną datę klasyfikacji określa Plan Pracy Szkoły na dany rok.
- Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacji końcowej dokonuje się w klasie programowo najwyższej.
- Na klasyfikację końcową składają się:
- roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, ustalone odpowiednio w klasie programowo najwyższej;
- roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się odpowiednio w klasach programowo niższych;
- roczna ocena klasyfikacyjna zachowania ustalona w klasie programowo najwyższej.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne, a śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania - wychowawca klasy.
- Przy ustalaniu oceny z zajęć wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego- także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
- Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim przeprowadzonego zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 UoSO, otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, uzyskał po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych najwyższą pozytywną końcową ocenę klasyfikacyjną.
- Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Klasyfikowanie roczne w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym i ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny zachowania. Ocena klasyfikacyjna jest oceną opisową.
- Miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować rodziców ucznia o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych i ocenie zachowania.
- O proponowanej ocenie niedostatecznej, nagannej zachowania oraz o zagrożeniu nieklasyfikowaniem wychowawca informuje rodziców pisemnie miesiąc przed terminem klasyfikacyjnego posiedzenia Rady Pedagogicznej.
- Oceny śródroczne i roczne powinny być ustalone i zapisane w dzienniku lekcyjnym, dzienniku elektronicznym co najmniej 2 dni robocze przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
Rozdział V
Warunki i tryb uzyskania - wyższych niż przewidywane - rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zachowania
- Uczeń ma prawo ubiegać się o ocenę wyższą niż przewidywana, jeżeli spełnia następujące warunki:
- systematycznie bierze udział w zajęciach;
- rzetelnie i terminowo wykonuje zadane prace;
- systematycznie poprawia oceny niedostateczne, uzupełnia braki.
- Rodzic ucznia spełniającego warunki określone w punkcie 1. w terminie 3 dni od poznania przewidywanej oceny rocznej, deklaruje pisemnie chęć podwyższenia oceny. Deklarację przekazuje nauczycielowi prowadzącemu dane zajęcia edukacyjne.
- Nauczyciel w oparciu o Przedmiotowe Ocenianie przygotowuje zestaw zadań, obejmujący określone wymagania na daną ocenę, o którą ubiega się uczeń.
- Termin przystąpienia do rozwiązania zestawu zadań uczeń ustala z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne, nie później niż tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
- Uczeń może podwyższyć ocenę, jeżeli wykona zestaw zadań, przygotowany przez nauczyciela zgodnie z kryteriami oceniania;
- Niespełnienie wymagań określonych w punkcie 5. nie skutkuje obniżeniem proponowanej oceny.
- uczeń, jego rodzice oraz samorząd klasowy mogą występować do wychowawcy klasy o ponowne ustalenie oceny zachowania:
a) odwołanie takie należy złożyć na co najmniej jeden dzień przed posiedzeniem rady
pedagogicznej, zatwierdzającej wyniki klasyfikacji i promocji uczniów,
- wystawiona ponownie przez wychowawcę ocena jest ostateczna.
Rozdział VI
Egzamin klasyfikacyjny
- Uczeń może być nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych, przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia.
- Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Na wniosek rodziców ucznia niesklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny po spełnieniu następujących warunków:
- złożenie podania przez rodziców ucznia z opisem przyczyn nieobecności – najpóźniej 10 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej;
- wysłuchanie opinii wychowawcy klasy;
- wysłuchanie opinii nauczyciela prowadzącego przedmiot;
- wysłuchanie wypowiedzi przedstawiciela klasy;
- decyzja podejmowana jest większością głosów.
- Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
- realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki,
- spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
- Uczniowi, o którym mowa w punkcie 4/b, zdającemu egzamin klasyfikacyjny, nie ustala się oceny zachowania.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w punkcie 4/b, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyka, muzyka, zajęcia artystyczne, zajęcia techniczne i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
- Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem punktu 9.
- Egzamin pisemny trwa 45 minut, a egzamin ustny do 30 minut, w tym zawarty jest czas na przygotowanie odpowiedzi.
- Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami. Egzamin przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- Nauczyciel danych zajęć edukacyjnych przygotowuje dla ucznia zakres zadań obejmujący wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych rocznych ocen klasyfikacyjnych ustalanych w stopniach według określnej przepisami skali- rozdział I, punkt 6. Stopień trudności pytań powinien być adekwatny do kryteriów wymagań obowiązujących z danych zajęć edukacyjnych.
- Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w punktach 2,3 i 4/a przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
- Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w punkcie 4/b, przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. W skład komisji wchodzą:
- dyrektor szkoły - jako przewodniczący komisji;
- nauczyciel danych zajęć edukacyjnych dla odpowiedniej klasy.
- Przewodniczący komisji uzgadnia z rodzicami ucznia, o którym mowa w punkcie 4/b liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
- W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni - w charakterze obserwatorów - rodzice ucznia.
- Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
- imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w punkcie 12, a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w punkcie 4/b - skład komisji;
- termin egzaminu klasyfikacyjnego;
- zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;
- wyniki egzaminu klasyfikacyjnego.
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Uczeń, który z przyczyn losowych nie mógł przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, ma prawo przystąpić do niego w kolejnym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
- W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”/ „nieklasyfikowana”.
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem rozdziału VIII.
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
Rozdział VII
Egzamin poprawkowy
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.
- Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych. Egzamin pisemny trwa 45 minut, a egzamin ustny do 30 minut, w tym zawarty jest czas na przygotowanie odpowiedzi.
- Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
- Nauczyciel danych zajęć edukacyjnych przygotowuje zakres zadań obejmujący wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych rocznych ocen ustalanych w stopniach według określnej przepisami skali- rozdział I, punkt 6. Stopień trudności pytań powinien być adekwatny do kryteriów wymagań obowiązujących z danych zajęć edukacyjnych.
- Przygotowany zakres zadań otrzymuje uczeń i jego rodzice przed rozpoczęciem ferii letnich.
- Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
- dyrektor szkoły - jako przewodniczący komisji;
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący, przygotowuje zestawy zadań;
- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
- Nauczyciel, o którym mowa w punkcie 4/b może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W tej sytuacji dyrektor szkoły powołuje, jako osobę egzaminującą, innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne (powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły).
- Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
- skład komisji;
- termin egzaminu poprawkowego;
- zadania egzaminacyjne;
- wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę.
Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
- Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę. Warunkowo, jeden raz w całym cyklu kształcenia, uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, może być promowany do klasy programowo wyższej, jeśli przedmiot nie kończy się w danej klasie.
Rozdział VIII
Zgłaszanie zastrzeżeń do sposobu oceniania
- Rodzice ucznia mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 2 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
- Termin sprawdzianu, o którym mowa w punkcie 2/a, uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami. Sprawdzian przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń.
- W skład komisji wchodzą:
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
- dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora - jako przewodniczący komisji,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne;
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
- dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły- jako przewodniczący komisji,
- wychowawca klasy,
- wskazany przez dyrektora nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
- pedagog szkolny,
- przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,
- przedstawiciel Rady Rodziców.
- Nauczyciel, o którym mowa w punkcie 4/1/b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takiej sytuacji dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne (powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły).
- Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
- Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:
- skład komisji,
- termin sprawdzianu, o którym mowa w punkcie 2/a,
- zadania (pytania) sprawdzające,
- wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę.
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
- skład komisji,
- termin posiedzenia komisji,
- wynik głosowania,
- ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.
Do protokołu, o którym mowa w punkcie 7/a, dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu, o którym mowa w punkcie 2/a, w wyznaczonym terminie może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
- Procedury zawarte w punktach 1-8 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego. Termin
do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. Po upływie tego terminu, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
Rozdział IX
Ocenianie zachowania
- Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o warunkach, sposobie i kryteriach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary:
- wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
- postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
- dbałość o honor i tradycje szkoły;
- dbałość o piękno mowy ojczystej;
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
- godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
- okazywanie szacunku innym osobom.
- W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi.
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, roczną i końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:
- wzorowe,
- bardzo dobre,
- dobre,
- poprawne,
- nieodpowiednie,
- naganne.
- W klasach I-III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania są ocenami opisowymi. Przy ustalaniu oceny są brane pod uwagę obszary i zawarte w nich kryteria podane w załączniku nr 1
- Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
- oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych,
- promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenia szkoły.
- Śródroczną i roczną ocenę zachowania uczniów od klasy IV szkoły podstawowej ustala wychowawca klasy według zasad podanych w załączniku nr 2. Wychowawca bierze pod uwagę opinie innych nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. Wychowawca i nauczyciele odnotowują spostrzeżenia w dzienniku elektronicznym z podziałem na uwagi pozytywne i negatywne.
- Ustalona przez wychowawcę oddziału roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z zastrzeżeniem rozdziału VIII.
- Uczeń, który otrzymał naganę dyrektora szkoły nie może uzyskać wyższej oceny zachowania niż nieodpowiednia.
Rozdział X
Promocja
- Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.
- W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, Rada Pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.
- Na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału albo na wniosek wychowawcy oddziału i po uzyskaniu zgody rodziców ucznia Rada Pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I-II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
- Uczeń kończy szkołę, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej, ponadto przystąpił do egzaminu zewnętrznego.
Rozdział XI
Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów ze specyficznymi potrzebami psychofizycznymi i edukacyjnymi
- Nauczyciel jest obowiązany, na podstawie opinii poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne, o których mowa w rozporządzeniu MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. z późn. zm. w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno– pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
- Dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa rozporządzeniu MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. z późn. zm . w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom, następuje także na podstawie opinii niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, o której mowa w art. 71b ust. 3b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
- W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych, o których mowa w rozporządzeniu MEN z dnia dnia 9 sierpnia 2017 r. z późn. zm . w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno- pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
- Dyrektor Szkoły, na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej, spełniającej warunki, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia.
- W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
- W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony", „zwolniona”.
- Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć, o których mowa w punkcie 8, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”, „zwolniona”.
- Oceny bieżące oraz śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
- Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego, opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Klasyfikacja roczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym począwszy od klasy IV szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego, opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów,
i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. - Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
- Rodzice dziecka lub nauczyciel uczący dziecko z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym w porozumieniu z rodzicami, kierując się dobrem ucznia, mogą wystąpić z pisemnym wnioskiem do dyrektora szkoły o wydłużenie etapu kształcenia.
- Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z rodzicami.
- O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna w porozumieniu z rodzicami ucznia .
Rozdział XII
Egzamin zewnętrzny
Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty określa rozporządzenie MEN z dnia
1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U. z 2017 r., poz. 1512) z późn. zmianami oraz Wewnątrzszkolna Instrukcja dotycząca organizacji i przebiegu egzaminu.
Zapisy końcowe
- Uczeń ciężko doświadczony przez los może być oceniany według indywidualnie dla niego przyjętych zasad.
- W sprawach nieuregulowanych zasadami Wewnątrzszkolnego Oceniania rozstrzygające znaczenie mają postanowienia wyższych aktów prawnych.
ZAŁĄCZNIK nr 1
Ocena zachowania uczniów klas I-III
Aktywność:
- Uczeń jest aktywny na lekcjach, chętnie zgłasza się do odpowiedzi
- Pracuje wytrwale i nie zniechęca się napotykając trudności
- Chętnie uczestniczy w scenkach dramowych, zabawach, eksperymentach
Współpraca w grupie rówieśniczej:
- Nawiązuje prawidłowe kontakty z rówieśnikami
- Dostrzega potrzeby innych
- Potrafi osiągnąć kompromis
- Pomaga kolegom podczas zajęć
- Jest koleżeński
Kultura osobista:
- Używa form grzecznościowych
- Dba o kulturę słowa, piękno mowy ojczystej
- Uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela
- Reaguje na uwagi nauczyciela
- Okazuje szacunek kolegom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły
Respektowanie zasad panujących w klasie i szkole:
- Nie spóźnia się na lekcje
- Nie opuszcza lekcji bez usprawiedliwienia
- Przestrzega higieny osobistej
- Troszczy się o swój wygląd
- Dba o zdrowie i bezpieczeństwo własne oraz innych osób
- Porządkuje stanowisko pracy podczas zajęć i po lekcjach
- Dba o estetykę zeszytów, podręczników, książek
- Troszczy się o wygląd klasy i o przyrodę w najbliższym otoczeniu
- Dobrze wypełnia obowiązki dyżurnego i inne powierzone mu zadania
- Dba o honor i tradycje szkoły
Przygotowanie do zajęć:
- Posiada podręczniki i przybory potrzebne do zajęć
- Przynosi na lekcje dodatkowe materiały
- Odpracowuje zaległości powstałe w wyniku nieobecności w szkole
Zaangażowanie na rzecz klasy i szkoły:
- Uczestniczy w przygotowaniu imprez i uroczystości klasowych oraz szkolnych
- Pracuje w samorządzie klasowym
- Podejmuje działania na rzecz klasy i szkoły
- Uczestniczy w konkursach klasowych i szkolnych
- Reprezentuje klasę i szkołę w konkurach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich
oraz zawodach sportowych
ZAŁĄCZNIK nr 2
Ocena zachowania uczniów od klasy IV
Za ocenę wyjściową przyjmuje się ocenę dobrą.
Zasady szczegółowe:
1) zachowanie wzorowe otrzymuje uczeń, który:
a) zawsze systematycznie przygotowuje się do zajęć edukacyjnych, wykazuje dużą
aktywność na zajęciach oraz zawsze uzupełnia zaległości wynikające
z nieobecności w szkole, nie ma nieusprawiedliwionych nieobecności w szkole,
b) zawsze przestrzega obowiązków wynikających ze statutu szkoły, właściwie
wypełnia powierzone mu obowiązki, zawsze podporządkowuje się poleceniom
pracowników szkoły oraz zawsze właściwie reaguje na przejawy negatywnych
zachowań (np. brutalność, wandalizm, wulgarność),
c) zawsze prezentuje wysoką kulturę słowa i dyskusji, a jego postawa nacechowana
jest życzliwością w stosunku do otoczenia,
d) szczególnie dba o swój wygląd, jest zawsze czysto i stosownie ubrany zgodnie ze statutem szkoły,
e) jest wolny od nałogów i uzależnień i swoją postawą zachęca innych do
naśladowania, zawsze szanuje mienie publiczne i własność prywatną,
f) zawsze angażuje się w działania na rzecz szkoły, klasy, środowiska, często
reprezentuje szkołę na zewnątrz
2) zachowanie bardzo dobre otrzymuje uczeń, który:
a) prawie zawsze przygotowuje się do zajęć edukacyjnych, jest aktywny i zawsze
uzupełnia zaległości wynikające z nieobecności na zajęciach,
b) nie ma nieusprawiedliwionych godzin nieobecności w szkole,
c) zazwyczaj przestrzega obowiązków wynikających ze statutu szkoły, wypełnia
powierzone mu obowiązki, podporządkowuje się poleceniom pracowników szkoły,
d) właściwie reaguje na przejawy negatywnych zachowań (np. brutalność, wandalizm,
wulgarność), prezentuje wysoką kulturę słowa i dyskusji, a jego postawa
nacechowana jest życzliwością w stosunku do otoczenia,
e) wygląd zewnętrzny ucznia nie pozostawia nic do życzenia, jest zawsze czysto
i stosownie ubrany zgodnie ze statutem szkoły
f)jest wolny od nałogów i uzależnień i swoją postawą zachęca innych do
naśladownictwa,
f) zawsze szanuje mienie publiczne i własność prywatną, przeważnie angażuje się
w działalność na rzecz szkoły, klasy, środowiska, reprezentuje szkołę na zewnątrz,
3) zachowanie dobre otrzymuje uczeń, który:
a) zazwyczaj przygotowuje się do zajęć edukacyjnych, jest aktywny na zajęciach,
stara się uzupełniać zaległości,
b) ma wszystkie godziny nieobecne usprawiedliwione,
c) stara się przestrzegać regulaminów obowiązujących w szkole, jest życzliwie
usposobiony, panuje nad swoim językiem,
d) przychodzi do szkoły stosownie ubrany, jest wolny od nałogów (alkohol, narkotyki,
papierosy), nie niszczy mienia publicznego i własności prywatnej, czasami
angażuje się w działalność na rzecz klasy, szkoły, środowiska,
4) zachowanie poprawne otrzymuje uczeń, który:
a) zazwyczaj przygotowuje się do zajęć edukacyjnych, nie zawsze uzupełnia
zaległości, ma do 10 godzin nieobecnych nieusprawiedliwionych,
b) czasami nie przestrzega obowiązków wynikających ze statutu szkoły,
c) nie zawsze podporządkowuje się poleceniom pracowników szkoły,
d) nie zawsze właściwie reaguje na przejawy negatywnych zachowań, zdarzyło się
(raz, dwa razy), że uczeń zachował się arogancko, niestosownie wobec innych
osób, użył niekulturalnego słownictwa w rozmowach lub dyskusji, zdarzyło się
(raz, dwa razy), że wygląd zewnętrzny ucznia lub zachowanie przez niego higieny
budziło zastrzeżenia,
e) zdarzyło się, że uczeń przyczynił się do zniszczenia mienia publicznego lub
własności prywatnej, czasami angażuje się w działania na rzecz szkoły, klasy,
środowiska,
5) ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:
a) rzadko przygotowuje się do zajęć edukacyjnych, jest mało aktywny, rzadko
uzupełnia zaległości wynikające z nieobecności na lekcjach,
b) opuszcza zajęcia szkolne bez usprawiedliwienia (od 11 do 20 godzin w semestrze),
c) często nie przestrzega obowiązków wynikających ze statutu szkoły, nie
podporządkowuje się pracownikom szkoły,
d) niewłaściwie reaguje na przejawy negatywnych zachowań, bywa arogancki, często
używa wulgaryzmów,
e) w rozmowach czy dyskusjach trzeba mu zwracać uwagę, by dostosował strój do
okoliczności bądź zadbał o higienę, zdarzyło się, że uczeń palił papierosy
lub spożywał alkohol, lecz sytuacja ta nie miała więcej miejsca,
f) często jest sprawcą zniszczenia mienia publicznego lub własności prywatnej,
rzadko angażuje się w działania na rzecz szkoły, klasy, środowiska,
6) ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:
a) nie przygotowuje się do zajęć edukacyjnych, nie jest aktywny na tych zajęciach
i nie uzupełnia zaległości,
b) nagminnie opuszcza zajęcia edukacyjne bez usprawiedliwienia (łączna liczba
godzin nieobecnych nieusprawiedliwionych przekracza 30 w semestrze),
c) nie przestrzega obowiązków szkolnych wynikających ze statutu szkoły nie
podporządkowuje się poleceniom pracowników szkoły oraz zawsze w sposób
niewłaściwy reaguje na przejawy negatywnych zachowań, bardzo często jest
arogancki, agresywny, wulgarny, mimo uwag ze strony nauczycieli, wychowawcy,
d) nie dostosowuje stroju do okoliczności, nie dba o higienę,
e) kilkakrotnie stwierdzono, że uczeń pali lub jest pod wpływem
używek, nagminnie niszczy mienie publiczne lub własność prywatną, nie angażuje
się w działania na rzecz szkoły, klasy, środowiska