Jesień. Natura przygasa. Kończy się czas życia i zaczyna czas przemijania. Zbliżający się miesiąc listopad to czas pamięci i zadumy o Tych, co odeszli. Udajemy się wówczas na cmentarze, aby w chwili ciszy przywołać wspomnienia naszych bliskich, znajomych, których nie ma już wśród nas.
Od wielu lat, w ramach realizowanego programu „Przywróćmy Pamięć”, odwiedzamy groby ludzi zasłużonych dla historii naszej lokalnej Ojczyzny, którzy spoczywają na Cmentarzu Komunalnym w Torzymiu. Należą do nich między innymi: Pan Walenty Szymaniak, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau w czasie niemieckiej okupacji, Pani Władysława Karbownik, miejscowa poetka, która w lutym 1940 roku wraz z rodziną została wywieziona w głąb Związku Radzieckiego oraz Pani Maria Syrocińska, niestrudzona organizatorka oświaty w naszej miejscowości po zakończeniu II wojny światowej.
Sprawujemy również opiekę nad zdewastowanymi grobami na opuszczonym Kirkucie żydowskim. Niestety obraz ukazany na zdjęciach przedstawia przykry widok. Zniszczone macewy, które przyroda powoli przyjmuje do swego jestestwa. Położonym kamieniem na steli nagrobnej zaznaczamy pamięć o naszych braciach z wyznania mojżeszowego.
Możliwe, że wzbudza to pewne wątpliwości, że chrześcijanie modlą się na cmentarzu innego wyznania. Sądzimy jednak, iż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie, czy
religię. Staramy się być wierni takim wartościom, jak tolerancja i akceptacja drugiego człowieka pomimo jego odmiennego wyznania. Przykład czerpiemy od największego autorytetu naszych czasów, nieżyjącego już niestety Naszego Wielkiego Rodaka – Jana Pawła II.
Niosąc cząstkę ciepła, zrozumienia i tolerancji, staramy się, aby pamięć o pochowanych tam ludziach, nie została zapomniana.
24 października bieżącego roku udaliśmy się na w/w. cmentarze, aby uporządkować miejsca spoczynku zmarłych, zmówić modlitwę, zapalić znicze i złożyć kwiaty na grobach Tych, co odeszli. Powspominać.
Cmentarz to miejsce, które zmusza do refleksji. To również miejsce, w którym pokazujemy, jakimi jesteśmy ludźmi. Naszą działalność zaszczepiamy wśród młodego pokolenia, otwartego na poznawanie przeszłości naszej lokalnej Ojczyzny. Mamy nadzieję, że właściwe wzorce pozostaną żywe wśród młodzieży na długi czas.
Naszą pracę na cmentarzu uwieczniliśmy na zdjęciach.
Danuta Czapnik, Joanna Pawlak- Kopeć
nauczycielki historii w Szkole Podstawowej
im. Bohaterów Westerplatte
w Torzymiu