PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA
Przedmiot: język polski
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu
WSTĘP
Przedmiotowe Zasady Oceniania (PZO) są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych i z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 marca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz z Wewnątrzszkolnym Ocenianiem, Statutem Szkoły, Regulaminem Dziennika Elektronicznego i programami nauczania języka polskiego.
KONTRAKT MIĘDZY NAUCZYCIELEM I UCZNIEM
- Uczeń ma obowiązek prowadzić zeszyt przedmiotowy, w którym powinny znaleźć się tematy lekcji, notatki z lekcji, ćwiczenia oraz Lekturownik.
- Uczeń, który nie był obecny na lekcjach, musi uzupełnić brakujące zapisy w zeszycie, ćwiczeniach i Lekturowniku, najpóźniej w ciągu tygodnia (licząc od pierwszego dnia po powrocie do szkoły).
- Uczeń jest zobowiązany do posiadania podręcznika i ćwiczeń.
- Prace klasowe, testy, sprawdziany, dyktanda, odpowiedzi ustne, recytacje są obowiązkowe.
- Kartkówki ( z trzech ostatnich lekcji) nie muszą być zapowiadane.
- Prace klasowe, sprawdziany i testy działowe są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Nauczyciel podaje wówczas zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy oraz poziom wymagań.
- Uczeń nieobecny na pracy klasowej, teście działowym musi go napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem ( dwa tygodnie).
- Oceny niedostateczne z prac klasowych, testów, sprawdzianów, prac samodzielnych, dyktand i recytacji uczeń może poprawić w terminie uzgodnionym z nauczycielem, tylko raz.Nauczyciel bierze pod uwagę ocenę z pracy poprawionej.
- Nie poprawiamy ocen z kartkówek i sprawdzianów obejmujących trzy ostatnie lekcje.
- Jeżeli uczeń na pracy klasowej, teście działowym rozwiązuje tylko zadania zamknięte, nie podejmuje nawet próby napisania dłuższej formy wypowiedzi, nie rozwiązuje zadań otwartych, ocena z całej pracy klasowej zostaje obniżona o jeden stopień.
- Poprawione prace klasowe, sprawdziany i testy przechowuje w szkole nauczyciel, ma do nich wgląd uczeń i zainteresowany rodzic.
- Znajomość treści lektur jest obowiązkowa i podlega ocenie.
- Na przygotowanie recytacji uczeń otrzymuje co najmniej tydzień.
- Trzy razy w semestrze uczeń może zgłosić nieprzygotowanie do lekcji (brak zeszytu, podręcznika, ćwiczeń, niegotowość do odpowiedzi). Możliwość zgłoszenia nieprzygotowania nie dotyczy prac klasowych, testów, sprawdzianów, recytacji, dyktand.
- Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia.
OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIANIU
1.Wypowiedzi ustne
- Kilkuzdaniowa wypowiedź,
- Głos w dyskusji,
- Głośne czytanie tekstów,
- Recytacja.
2.Wypowiedzi pisemne
- Odpowiedź na pytanie,
- Wykonanie ćwiczeń (gramatycznych, ortograficznych, słownikowych)
- Redagowanie form wypowiedzi: dialog, opowiadanie (twórcze, odtwórcze), opis, list, sprawozdanie dedykacja, zaproszenie, podziękowanie, ogłoszenie, życzenia, opis przeżyć wewnętrznych, charakterystyka, tekst o charakterze argumentacyjnym; recenzja, rozprawka, podanie, CV, list motywacyjny, przemówienie, wywiad;
KRYTERIA OCENIANIA WYBRANYCH FORM AKTYWNOŚCI
1.Wypowiedź ustna
- Zawartość rzeczowa,
- Wyrażanie sądów, uzasadnianie,
- Formułowanie argumentów i ich porządkowanie,
- Spójność wypowiedzi, logiczny układ treści,
- Dostosowanie języka do celu i sytuacji komunikacyjnej,
- Bogactwa słownictwa,
- Poprawność językowa.
2.Recytacja
- Stopień opanowania pamięciowego treści,
- Odpowiednia intonacja i modulacja głosu,
- Właściwe tempo wypowiedzi, akcentowanie, artykulacja.
3.Technika czytania
- Płynność i tempo,
- Interpretacja głosowa tekstu..
4.Wypowiedź pisemna
- Zgodność treści z tematem,
- Sposób rozwinięcia tematu,
- Respektowanie zasad kompozycyjnych,
- Zastosowanie właściwej formy wypowiedzi,
- Poprawność językowa,
- Bogactwo słownictwa,
- Poprawność ortograficzna i interpunkcyjna,
- Estetyka pracy.
FORMY I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
ZAPIS KOŃCOWY
Sprawy nieobjęte w Przedmiotowych Zasadach Oceniania z języka polskiego regulują przepisy Wewnątrzszkolnego Oceniania, Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych i z Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz Regulamin Dziennika Elektronicznego.