PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE W TORZYMIU
Urszula Niekrasz, Katarzyna Radziwon
WSTĘP
- Przedmiotowe Ocenianie (PO) jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 373), Szkolnym Ocenianiem obowiązującym w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Torzymiu, Statutem Szkoły, Programem nauczania języka niemieckiego jako drugiego języka obcego w szkole podstawowej, wariant II.2” (Marta Wawrzyniak).
KONTRAKT MIĘDZY NAUCZYCIELEM A UCZNIEM
- Ocenie podlegają wiedza i umiejętności określone Programem nauczania języka niemieckiego jako drugiego języka obcego w szkole podstawowej, wariant II.2” (Marta Wawrzyniak).
- Ocenianie bieżące ma na celu monitorowanie postępów ucznia oraz przekazanie informacji zwrotnej uczniom i rodzicom, oceny wpisywane są na bieżące do dziennika elektronicznego.
- Na lekcjach języka niemieckiego promowana jest rzetelna praca, systematyczność i aktywność.
- Uczeń zobowiązany jest posiadać na lekcji podręcznik i zeszyt przedmiotowy. Prowadzenie zeszytu przedmiotowego jest obowiązkowe. Notatki z lekcji, na których uczeń był nieobecny, powinny być uzupełniane.
- Uczeń powinien systematycznie przygotowywać się do zajęć, uczyć się systematycznie słownictwa, gramatyki i poznanych konstrukcji składniowych.
- Uczeń powinien odrabiać zadania domowe. Zadanie domowe może mieć różną formę.
- W trakcie roku szkolnego uczeń pisze sprawdziany niezapowiedziane z ostatniej lekcji oraz sprawdziany zapowiedziane z trzech ostatnich lekcji. Sprawdziany te nie mogą trwać dłużej niż 15 minut. Sprawdziany te nie podlegają poprawie.
- Sprawdzian działowy wiadomości i umiejętności ma formę testu leksykalno-gramatycznego. Sprawdzian wiadomości trwa całą godzinę lekcyjną i powinien być zapowiedziany z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Informacja o sprawdzianie powinna być umieszczona w „Terminarzu” na platformie LIBRUS.
- Uczeń, który nie pisał sprawdzianu z powodu nieobecności usprawiedliwionej, może przystąpić do jego zaliczenia w ciągu dwóch tygodni, w terminie uzgodnionym z nauczycielem - ocena wpisana do dziennika: 0. W wyjątkowych wypadkach, spowodowanych długą nieobecnością z powodu choroby, nauczyciel może wyznaczyć termin późniejszy niż dwa tygodnie.
- Każdą pracę klasową napisaną na ocenę niedostateczną uczeń może poprawić co najwyżej na ocenę dostateczną w terminie uzgodnionym z nauczycielem. Uczeń poprawia pracę klasową tylko raz i nauczyciel bierze pod uwagę ocenę z pracy poprawianej.
- Nauczyciel sprawdza także i ocenia umiejętność mówienia/ wypowiadania się w języku niemieckim.
- W czasie semestru nauczyciel może polecić wykonanie w domu obszerniejszej pracy pisemnej na podany temat (opowiadanie, e-mail, opis). Uczeń ma co najmniej tydzień na przygotowanie pracy.
- Na opanowanie tekstu pamięciowego (dialog, dłuższa wypowiedź ustna, sprawdzian ustny) uczeń ma co najmniej tydzień czasu.
- Nauczyciel zobowiązuje się do stworzenia jak najlepszych warunków do nauki języka obcego (zgodnie z możliwościami lokalowymi i finansowymi szkoły). Uczniowie mają zapewniony dostęp do słowników dwujęzycznych, sprzętu odtwarzającego płyty CD oraz rzutnika.
- Uczeń jest zobowiązany szanować udostępnione mu pomoce dydaktyczne (słowniki, czasopisma, pomoce dydaktyczne) i sprzęt znajdujący się w gabinecie.
- Uczeń może zawsze zwrócić się do nauczyciela o pomoc, a nauczyciel zobowiązuje się jej udzielić.
- Uczeń może być nieprzygotowany do lekcji trzy razy w ciągu semestru bez podania przyczyn (brak zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń lub zadania domowego). Nieprzygotowanie nie dotyczy sprawdzianów działowych, pisemnych prac długoterminowych, zapowiedzianych sprawdzianów z trzech ostatnich lekcji. Uczeń zobowiązany jest zgłosić nieprzygotowanie do lekcji podczas sprawdzania przez nauczyciela obecności.
- Oceny wystawiane przez nauczyciela są jawne i na prośbę ucznia lub rodzica/opiekuna nauczyciel uzasadni swoją decyzję.
- Poszczególne formy sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia na lekcjach języka niemieckiego oceniane są wg podanych wcześniej przez nauczyciela kryteriów. Punktacja zadań testowych jest ustalana odrębnie do każdego testu.
- Prace pisemne uczniów są archiwizowane. Uczeń lub rodzic mają prawo wglądu do prac z danego roku szkolnego.
- Na koniec semestru/roku szkolnego nie ma możliwości „pytania na wyższą ocenę”. Ocena jest miernikiem naszej pracy w ciągu całego semestru/roku szkolnego. Przy wystawianiu oceny stosujemy średnią ważoną.
- Uczniowie przestrzegają ponadto następujących zasad związanych z organizacją i dyscypliną na lekcji:
- Po drugim dzwonku na lekcję ustawiają się przed gabinetem.
- Przychodzą na lekcje punktualnie. W przypadku spóźnienia niezwłocznie zajmują swoje miejsce i nie zakłócają toku lekcji (nauczyciel zaznacza spóźnienie w dzienniku lekcyjnym tylko w sytuacji, gdy nie przekracza ono 15 minut).
- Po wejściu do klasy witają się z nauczycielem.
- Bez dyskusji wykonują polecenia nauczyciela.
- Odnoszą się z szacunkiem do siebie oraz do nauczyciela.
- Słuchają, co mówią inni.
- Nie komentują i nie oceniają zachowania innych.
- Czas na lekcji wykorzystują maksymalnie, dotrzymują terminów.
- Szanują własność swoją i innych, dbają o estetykę swojego miejsca pracy.
- Wypowiadają się po udzieleniu im głosu. Chęć zabrania głosu sygnalizują przez podniesienie ręki.
- Konsultują się z innymi uczniami tylko podczas pracy w parach, grupach.
- Czekają, aż nauczyciel pozwoli opuścić ławkę (lub klasę).
- Odnoszą się do siebie kulturalnie (proszę, dziękuję, przepraszam), nie dokuczają innym, nie używają wulgaryzmów.
- Nie żują gumy i nie jedzą na lekcji.
- Nie korzystają z telefonu komórkowego.
- Przestrzeganie zasad kontraktu pozwoli zarówno uczniom, jak i nauczycielowi pracować efektywnie na lekcji oraz rozwijać umiejętności językowe uczniów. Nieprzestrzeganie zasad spowoduje natychmiastowe powiadomienie rodziców/opiekunów.
- Kontrakt może zostać w każdej chwili uzupełniony, jeżeli uczniowie i nauczyciel wspólnie uznają taką potrzebę.
OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIANIU
Ocenie podlegają następujące obszary aktywności ucznia:
- formy pisemne:
- test gramatyczno-leksykalny (praca klasowa)
- sprawdzian wiadomości
- wypowiedź pisemna na zadany temat
- prace długoterminowe
- zadania domowe
- formy ustne:
- dialog
- wypowiedź ustna na podany temat
- sprawdzian ustny
- formy praktyczne:
- praca w grupach
- projekty edukacyjne
- inne:
- aktywny udział w lekcji
- dodatkowe prace i działania ucznia
- udział w konkursach i olimpiadach
FORMY SPRAWDZANIA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI, KRYTERIA I CZĘSTOTLIWOŚĆ, czyli co, w jaki sposób i jak często będzie oceniane na lekcjach języka niemieckiego ?
Klasa/Grupa ………………
Składając własnoręczny podpis potwierdzamy, że zapoznaliśmy się z Przedmiotowym Ocenianiem z języka niemieckiego oraz że zobowiązujemy się do przestrzegania kontraktu na lekcjach języka niemieckiego.
Torzym, ……………………