„Wspominajmy Tych, których nie ma między nami i oddajmy im cześć”
Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte
w Torzymiu na Cmentarz żydowski oraz Cmentarz Komunalny
w Torzymiu
Początek listopada to dni zadumy, modlitwy, wspomnień, ciszy. W ten sposób okazujemy szacunek Tym, którzy odeszli na zawsze. Udajemy się wówczas na cmentarze, aby w chwili ciszy przywołać wspomnienia naszych bliskich, znajomych, których nie ma już wśród nas. Większość, to groby zadbane, pięknie udekorowane. A co z pozostawionymi i opuszczonymi mogiłami? To zadanie dla młodego pokolenia, które pamięta dzięki przykładowi rodziców, dziadków, nauczycieli o ludziach stanowiących naszą historię.
Od kilkudziesięciu lat najpierw w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu, a obecnie w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu, sprawujemy opiekę nad zdewastowanymi grobami na opuszczonym Kirkucie żydowskim w ramach akcji „Szkoła pamięta„ oraz innowacji pedagogicznej „Przywróćmy pamięć”. Odwiedzamy również groby ludzi zasłużonych dla historii naszej lokalnej Ojczyzny, którzy spoczywają na Cmentarzu Komunalnym w Torzymiu. Należą do nich między innymi: Pan Walenty Szymaniak, który w czasie II wojny światowej był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau, Pani Maria Syrocińska, organizatorka oświaty w naszej miejscowości po zakończeniu II wojny światowej oraz Pani Władysława Karbownik, miejscowa poetka, która w lutym 1940 roku wraz z rodziną została wywieziona w głąb Związku Radzieckiego.
Pamięć o zmarłych zaklęta jest przede wszystkim w naszym sercu. Niosąc cząstkę ciepła, zrozumienia i tolerancji, staramy się, aby pamięć o pochowanych tam ludziach, nie została zapomniana.
25 października bieżącego roku udaliśmy się na w/w. Cmentarze, aby uporządkować miejsca spoczynku zmarłych, zmówić modlitwę, zapalić znicze
i złożyć kwiaty na grobach Tych, co odeszli. Szacunek dla zmarłych i poczucie obowiązku sprawiły, że wypełniliśmy postawione sobie wcześniej zadanie.
Możliwe, że wzbudza to pewne wątpliwości, że chrześcijanie modlą się na cmentarzu innego wyznania. Sądzimy jednak, iż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie
i religię. Staramy się być wierni takim wartościom, jak tolerancja i akceptacja drugiego człowieka pomimo jego odmiennego wyznania.
Pogoda sprzyjała naszej wyprawie, a jesienne słońce podkreślało piękno obecnej pory roku. Wachlarz bogactwa barw mienił się w promieniach słońca i wzbudzał w uczestnikach wyprawy powszechny zachwyt.
Trudno było nie zatrzymać się na chwilę i nie ulec urokowi piękna jesiennej aury.
Mamy nadzieję, że sporządzona dokumentacja zdjęciowa chociaż w części odda wyjątkowość tamtej chwili.
Danuta Czapnik i Joanna Pawlak- Kopeć
nauczycielki historii w Szkole Podstawowej
im. Bohaterów Westerplatte
w Torzymiu
ZDJĘCIA W GALERII :))