W Torzymiu można odnaleźć skarby! Jednym z nich jest natura. Żeby uzmysłowić to już najmłodszym mieszkańcom naszej gminy i miejscowości, należy umożliwić im doświadczanie jej na co dzień. Prostą receptą na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego, stymulowania kreatywności i procesu uczenia się oraz na poczucie czerpania z życia pełnymi garściami – jest codzienne przebywanie na łonie natury. Jest to niezbędny lek w dobie zespołu deficytu natury, jak i w dobie pandemii – te słowa przyświecały Stowarzyszeniu Krewni i Znajomi Królika przy realizacji projektu ODKRYWAMY TORZYMSKIE SKARBY, finansowanemu z budżetu Urzędu Miejskiego w Torzymiu w ramach realizacji zadań publicznych. Projekt nie miałby szans realizacji, gdyby nie pomoc Nadleśnictwa Torzym i niezawodnych przyjaciół torzymskiej edukacji – państwa Ewy i Marka Taterów, którym z całego serca dziękujemy!
O czym mowa? O warsztatach przyrodniczych, w których wzięło udział w sumie 65 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Torzymiu i Przedszkola im. Pszczółki Mai w Torzymiu. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Torzym uczniowie klasy 2b przygotowali Leśny Zakątek, miejsce naszej edukacji w naturze. Dzieci systematycznie sprzątały leśny teren, segregowały odpady pozostawione przez ludzi, którzy o przyrodę niestety nie dbają. Liczymy jednak na to, że zauważą konsekwentną postawę i zaczną po sobie sprzątać. Leśny Zakątek jest dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. W trakcie projektu uczniowie mieli okazję tworzyć piękne lasy w słoiku, brać czynny udział w zajęciach mindfulness i doskonalić technikę uważności, poznawać las wszystkimi zmysłami,zapraszać na zajęcia pracowników Nadleśnictwa Torzym, a także ruszyć na questy śladami żółwia błotnego (geocaching). Dzięki zadaniom projektowym rozpoczęliśmy również obserwację życia mrówek w naszym formikarium. Mamy nadzieję długo obserwować życie małych pracownic, co pozwoli nawet najmłodszym zrozumieć te małe, pożyteczne owady i wzbudzić szacunek do nich.
Uczestnicy warsztatów, a w szczególności klasa 2b, mają za sobą przyrodniczo owocny rok. Projektowi ODKRYWAMY TORZYMSKIE SKARBY towarzyszyła realizacja innowacji pn. Edukacja w naturze. We wrześniu i październiku uczestniczyliśmy w dwóch wyjazdach do leśnej szkoły w Zdroisku, by zgłębiać tajniki wiedzy ze świata przyrody. Na pewno nie zapomnimy naszej przeprawy przez rzekę – wiele osób pokonało wówczas swoje lęki oraz naszej cudownej Maruszki (Marii Lebiody), która w każdym z nas obudziła miłość do natury – nawet do śluzowca, którego spotkaliśmy w środku lasu:) Oby więcej takich przygód, jak przy realizacji naszego przyrodniczego projektu – tego sobie i Wam wszystkim życzę!
Paulina Warwas